fbpx

BLOG

SMOG – WSPÓŁCZESNY WRÓG NASZEJ SKÓRY

Dlaczego po przeprowadzce do dużego miasta zauważyłam pogorszenie stanu mojej skóry? Jest to związane z nadmierną ekspozycją skóry na zanieczyszczenia powietrza. Od długiego już czasu monitorowane są stężenia pyłów w dużych miastach w Polsce i wszystkie wskazują na istotne przekroczenia norm zwłaszcza w okresie jesieni, zimy i wczesnej wiosny. A to dla naszej skóry prawdziwe wyzwanie. Osłabiona trudnymi warunkami atmosferycznymi skóra łatwiej ulega podrażnieniom, a „zalegający” na jej powierzchni smog, wywołujący stres oksydacyjny pogłębia stany zapalne i znacząco przyspiesza procesy starzenia. Związane jest to z działaniem substancji chemicznych, których mnogość i wysokie stężenie w otaczającym nas powietrzu, powoduje ich zaleganie na naskórku, generuje znaczną ilość wolnych rodników i upośledza zdolność regeneracji. Najgorsze dla naszego organizmu są cząstki pyłu P.M. 2,5 mniejsze niż pory naszej skóry, co sprawia, że łatwo przenikają do jej głębszych warstw, osłabiają i uszkadzają funkcję barierową, zatykają pory i negatywnie wpływają na metabolizm. Nasza skóra jest dosłownie „zatruta” smogiem, co manifestuje się jej szorstkością, szarym kolorytem, silnym przesuszeniem i pogłębieniem problemów już wcześniej istniejących – trądziku, przebarwień i podrażnień. Nie mówiąc już o tym, że wyraźnie pogłębiają się objawy jej starzenia.

Podstawową zasadą pielęgnacji jest zastosowanie odpowiedniego kremu, który będzie pełnił rolę ochronnego płaszcza, zapobiegnie nadmiernemu odwodnieniu i ochroni przed smogiem. Warto sięgać po wyspecjalizowane produkty zawierające mieszaninę substancji natłuszczających, wzmacniających naskórek, substancji posiadających zdolność wychwytywania i neutralizowania toksycznych cząstek chemicznych pochodzących ze smogu oraz filtrów chroniących skórę przed promieniowaniem.

Germaine de Capuccini stworzyła linię EXCEL THERAPY O2, który zawiera mieszaninę kompatybilnych z naskórkiem polisacharydów stanowiąc fizyczną barierę dla cząstek PM 2,5. Ponadto pełni rolę filtra chroniącego skórę przed promieniowaniem emitowanym przez komputery, smartfony czy tablety ( niebieskie światło widzialne – HEV). Produkty tej linii posiadają także w swym składzie wysokiej mocy antyoksydanty oraz nowoczesny składnik – cytokiny, usprawniające komunikację międzykomórkową i wzmacniające procesy regeneracyjne. Dodatkowym atutem tych produktów jest także biotechnologiczny składnik Life Cytogen – tlen zamknięty w specjalnych kapsułkach, które transportują go do wnętrza komórek. Kapsułki zbudowane są z ceramidów które uzupełniają braki lipidów w cemencie międzykomórkowym, co jest niewątpliwą zaletą gdyż ułatwia zregenerować naskórek po zimie.