fbpx

BLOG

MASKI W CODZIENNEJ PIELĘGNACJI SKÓRY.

Maski kosmetyczne są jednym z najstarszych zabiegów pielęgnacyjnych. Już w pierwszych zapisach znalezionych na papirusie Abbas pochodzącym z XVI w p n.e znaleziono szereg receptur kosmetycznych , w tym właśnie przepisów na maseczki. Starożytne Greczynki  stosowały maseczki z chleba i mleka, w celu wygładzenia oraz rozjaśnienia skóry twarzy. W starożytnym Egipcie używano do tych celów ziemi okrzemkowej, żółtek jaj, miodu i mleka. Wiele z tych elementów do dziś stanowi składnik receptur kosmetycznych. Przez szereg lat maseczki stosowane w pielęgnacji skóry przechodziły wiele metamorfoz , ale zawsze towarzyszyły zabiegom profesjonalnym. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie zabiegu pielęgnacyjnego bez ich użycia, a także coraz częściej sięgamy po tę formę pielęgnacji w zaciszu własnego domu.

Istnieje wiele rodzajów masek począwszy od masek kremowych, ziołowych, poprzez maski oczyszczające, złuszczające aż do coraz popularniejszych, wywodzących  się z Azji – tzw. „ sheet mask” czyli masek w płacie.  Dlaczego taka forma pielęgnacji jest tak skuteczna?

Maska kosmetyczna wykorzystuje zjawisko okluzji w celu zwiększenia skuteczności stosowanych składników aktywnych.  Okluzja,  czyli wytworzenie na powierzchni skóry mniej lub bardziej przepuszczalnej powłoki, zapobiegającej odparowywaniu wody i zwiększeniu uwodnienia naskórka, a co za tym idzie aktywniejszego przenikania substancji aktywnych w głąb skóry.  Wzrost uwodnienia naskórka, powoduje przejściowe zmiany w zakresie struktury cementu międzykomórkowego, powoduje pęcznienie keratynocytów, a przedłużony kontakt powierzchni skóry z wodą powoduje wytwarzanie mikro kanałów,  przez które aktywnie mogą wnikać substancje. Dzięki temu czasowo zostają zaburzone funkcje barierowe skóry i zwiększa się jej przepuszczalność. Aby uzyskać efekt okluzji stosowane są materiały stałe – maski w płacie lub substancje chemiczne, które szczelnie pokrywają powierzchnię skóry.

Nowoczesne produkty kosmetyczne  do użytku domowego są zazwyczaj komponowane tak, aby były wielozadaniowe. Takim przykładem jest TIMEXPERT NIGHT SUCCES MASK . To wyjątkowy krem o konsystencji lekkiego żelu, który po nałożeniu na skórę, „wtapia” się w jej powierzchnię, tworząc półprzepuszczalną powłokę. Aksamitna i delikatna w dotyku powłoka staje się maską, która działa przez całą noc, dostarczając substancje aktywne w głąb skóry oraz zwiększając nawilżenie naskórka. Ty śpisz – a ona działa! Efektem  jest promienna, elastyczna skóra każdego ranka.